Skip to content

הרצאות

כמה מהרצאות הדגל:

(ההרצאה בחוג ללשון עברית באוניברסיטת הארוורד. בזום)

הרבה לפני גדליה - רציחות פוליטיות בתנ"ך

טעות נפוצה היא, שגדליה בן אחיקם הוא הרצח הפוליטי הראשון בתולדות ישראל. הבל הבלים. נערו מעט את ספר מלכים, וגופות תערמנה על רצפת החדר... הפוליטיקה והרצח הפוליטי ירדו שלובים לעולם אוחזים יד ביד.

בהרצאה זו נבין עד כמה 'משחקי הכס' היא חיקוי חיוור למציאות, נכיר כמה וכמה מקרי רצח פוליטי בתנ"ך ובמזרח הקדום. נבין מדוע בכלל רצחו מלכים, ומה עשו המלכים כדי לא למות טרם זמנם.

הסגן של בר כוכבא – מספרי 2 בהיסטוריה

במשחקים האולימפיים הזוכה בזהב הוא המאושר ביותר. הזוכה בארד מאושר גם כן, על עצם זכייתו במדליה. ואילו הזוכה בכסף הוא המתוסכל מכל. הוא אינו שמח על עצם הזכיה, אלא מאוכזב מכך שאינו ראשון. .

בהרצאה זו נכיר כמה וכמה מספרי שתיים בהיסטוריה שאך בודדים מכירים או מוקירים. בין אם מדובר בסגן של אישיות מפורסמת (כמו סגנו של בר כוכבא), או אדם שהיה השני להשיג הישג מסוים (כמו האדם השני על הירח). אנשים שיזו סוף סוף לכמה רגעי תהילה.

מה יוצא לי מזה?  - התנ"ך - תובנות עסקיות

נפש האדם לא השתנתה ב-3000 שנה האחרונות רק הטכנולוגיה. הבעיות שמטרידות אותנו הטרידו גם את קדמונינו. התנ"ך הוא ספר על אנשים. רצונות, צרכים. מאוויים, מאבקים, הצלחות וכשלונות. מה שהם שכחו אנחנו עוד לא למדנו.

בהרצאה זו נראה מגוון מצבים ובעיות עמם התמודדו אנשי התנ"ך. מתוך האירועים נפיק כמה וכמה תובנות, עצות ודרכי התנהגות היפים לימנו כאילו לא חלפו 3000 שנה מאז.

היהודי המשפיע בהיסטוריה - מבוא לישו ולברית החדשה

היהודי המשפיע ביותר בהיסטוריה הוא ישו! ישו נולד, חי ומת כיהודי גמור. אבל סיפורו של ישו היהודי הגלילי הפשוט אינו מוכר כמעט. אבל סיפורו של ישו עיצב ומעצב את רוב העולם עד ימנו אנו. לטוב, ומבחינתנו היהודים בעיקר לרע.

בהרצאה זו נכיר את ישו ההיסטורי. הדמות שמאחורי הסיפורים, האגדות והמיתוסים. מהי הברית החדשה? מתי היא חוברה והיכן? אלו בשורות לא נכנסו לקאנון הנוצרי? היכן הארכיאולוגיה פוגשת את ישו? אם בכלל? מה הקשר בינו לבין מה שמכונה 'כת קומראן'?

מלחמת טורייה – הארכיאולוגיה והמקרא

התנ"ך הוא מקדם מכירות מצוין, איש אינו אדיש אליו. בין אם מדובר בקבלה מוחלטת ובין אם בשלילה. הארכיאולוגים הראשונים בארץ ישראל התייחסו לתנ"ך כאל 'המדריך לחופר במתחיל בארץ הקודש'. אולם כבר בשלב מוקדם התגלו אי התאמות וסתירות בין התיאור המקראי לבין הממצא בשטח.

בהרצאה זו נכיר את המסורות המקראיות השונות, אשר הממצאים הארכיאולוגיים לא תומכים בהן, בלשון המעטה. נעמת את הממצא החומרי עם המקורות המקראיים, ונראה האם תנ"ך וארכיאולוגיה יכולים לדור בכפיפיה אחת?

האם נשבור את מחסום 78 השנים? - המדינה החשמונאית

בין 734 לפני הספירה (הכיבוש האשורי) ועד 1948 לספירה (2682 שנה) היה עם ישראל חופשי בארצו במשך 78 שנה בלבד. התקופה הזו קרויה 'ממלכת החשמונאים'. ממלכת החשמונאים התחילה את דרכה במרד של מתתיהו במודיעין, זכתה לעצמאות בימי שמעון בנו, וקרסה בקול דממה דקה עם הכיבוש הרומי (שמצדו החריב את בית המקדש השני).

בהרצאה זו נכיר את הרקע להקמת המדינה החשמונאית, את ניצול הנסיבות הבין לאומיות הגאוני של שמעון, נעמוד על התפשטןת המדינה החשמונאית וגדולתה, ונחזה גם בסופה הידוע מראש.

מהלך כושל שהציל את עם ישראל - רפורמת יאשיהו

אין אירוע בודד שהשפיע על עיצוב דת ישראל כמו רפורמת יאשיהו. אי אפשר לדבר על יהדות בכלל ללא הבנת מקומה וחשיבותה של הרפורמה. יאשיהו שינה מנהגי אבות ומסורות קדומות, וביטל את כל מקדשי ה' מחוץ למקום אחד יחיד ומיוחד. בכך העניק יאשיהו, מבלי דעת, לעם ישראל את הכלי המרכזי להישרדותו בגולה כעם בעל תועשה לאומית שאינה קשורה לקרקע. אלהים עזב את המקדש ועבר לגור בתוך ספר.

בהרצאה זו נעמוד על הרקע לרפורמה, נכיר את מהלכיה, נבין כיצד היא נכשלה כשלון חרוץ, ומה הפך אותה להצלחה מסחררת, המשפיעה על דת ישראל עד ימנו.

.

להזמנות, אנא שלחו הודעה אל ilan@ilanabc.co.il (ניתן גם tcexhx@gmail.com) או מסרון / הודעת ווטסאפ אל 052-3464376

נגישות
How can I help you?