אודות

רַק עַל עַצְמִי לְסַפֵּר יָדַעְתִּי 

אילן אבקסיס

 

שלום, שמי אילן אבקסיס (שם מלא: אילן ניסים אחאב אבקסיס).

קצת על ההסכת (פודקאסט) וקצת עלי.

למרבה השמחה האקדמיה קבעה מילה עברית לפודקאסט: הסכת. מילה שהיא מחוות כבוד ל'תסכית' הישן והטוב, וגם השרש סכ"ת המציין האזנה בתשומת לב ובקשב רב.

בעבר היו למשעה שני הסכתים תחת קורת גג אחת: 'דברי הימים – הסכת על המקרא והמזרח הקדום' העוסק באנשים, אירועים ויצירות מהמזרח הקדום (פרק ממוצע הוא 40 – 55 דקות). ו'דבר היום – הסכת בקטנה' עוסק באותם נושאים בדיוק, אבל כאלה שלא "מחזיקים" פרק ארוך (פרק ממוצע הוא 10 – 20 דקות).

בעבר הייתה הפרדה ברורה בין שניהם, אולם היום מדובר באותה תכנית, בה עולים פרק ארוך ופרק קצר לסירוגין.

ההסכתים מתנהלים לפי לוח השנה הבבלי (תשרי, מרחשון, כסלו, טבת…). בכל א' בחודש (מולד הירח) עולה פרק של 'דברי הימים'. בכל ט"ו בחודש (ירח מלא) עולה פרק של 'דבר היום'.

בראש השנה (א' בתשרי), סוכות (ט"ו בתשרי) ופסח (ט"ו בניסן), וכן במידה וא' או ט"ו בחודש יוצאים ביום שבת – הפרקים עולים יום אחד קודם, לטובת המאזינים שאינם מאזינים להסכת בשבתות ובחגים (דתיים וחילוניים כאחד).

בנוסף, יש פינה מצולמת הקרויה 'דוקטור, אני רק שאלה'. בפינה מצולמת זו אני עונה לשאלות שנשאלתי במהלך השנים. פרק ממוצע בפינה זו הוא 5 – 6 דקות. פינה זו אינה עולה במועדים קבועים, אלא כטוב לבי בצילום.

קצת עלי.

אני שדרן ההסכת כאמור. בנוסף, כתבתי את הספר 'הסגן של בר כוכבא – מספרי 2 בהיסטוריה' (לרכישה פה). בנוסף יצא עיבוד פופולארי לדוקטורט שלי 'ויכהו וימתיהו וימלוך תחתיו – על רציחות פוליטיות במזרח הקדום' (לרכישה פה).

בבית הספר התיכון (רנה קסין בירושלים) הייתה לי מורה מדהימה לתנ"ך (בסוף זה הכל מתחיל במורה), ובזכותה נבחנתי בבגרות בחמש יחידות בתנ"ך. מהתיכון המשכתי בקו ישר (עם סטיות קלות, שהסתיימו תמיד במקרא ובמזרח הקדום). יש לי תואר ראשון במקרא וארכאולוגיה, תואר שני במקרא (כתבתי תזה על 'שכירי חרב בישראל בתקופת המקרא') ותואר שלישי, כמה לא מפתיע, במקרא (הדוקטורט הוא על 'רציחות פוליטיות במזרח הקדום', כאמור).

מלבד זאת אני אספן כפייתי של עובדות לא חשובות, נשוי ואב לארבע בנות מקסימות.

האזנה נעימה 🙂